Cyrkuluj książeczko!

Cyrkuluj ksiażęczko!


    Akcja powstała z inspiracji epizodu jaki zdarzył się w aptece Zdrowie w Żukowie. Kierowniczka apteki mając w domu remont musiała przejrzeć swoją biblioteczkę. Znalazła kilkanaście książek dziecięcych, które już jej nie będą potrzebne (jej najmłodsze dziecko zdaje w tym roku maturę). Zabrała te książki do apteki i położyła na stoliku dla dzieci. Gdy książka spodobała się jakiemuś dziecku zdarzało się, że pytano czy mogą sobie zabrać daną książkę.
    Zainspirowało mnie to do stworzenia takich możliwości w innych punktach, gdzie przychodzą rodzice z dziećmi. Pomyślałem, że warto powiedzieć ludziom, że w aptece, banku, punkcie usługowym każdy właściciel może taką akcję przeprowadzić. Może powiedzieć pracownikom, że jeżeli mają zbędne książki dziecięce na tyle godne by ktoś mógł z przyjemnością z nich korzystać to niech przyniesie do firmy. Położy się je w jednym miejscu, odpowiednio oznakowanym i małe dzieci będą mogły wybrać najciekawszą dla siebie i zabrać ją do domu. Może spowoduje to większe zainteresowanie dziecka książką w jego życiu? Może dziecko, którego nie stać na książkę, będzie mogło z mamą poczytać w domu? Może dziecko czy to bogate, czy nie tak bardzo znajdzie sobie jeszcze jednego przyjaciela w życiu i tym przyjacielem będzie książka?
Wystarczy tylko o tym powiedzieć ludziom. Stworzyć logo akcji w postaci na przykład Ex librisu. Wówczas dowolna osoba w Polsce może wydrukować logo ze strony internetowej i praktycznie bez kosztów przeprowadzić akcję u siebie w swoim sklepie, aptece czy podobnym miejscu. Może przejrzeć swoją biblioteczkę, może zapytać współpracowników, może poprosić swoje dziecko by przeprowadziło zbiórkę książek w szkole. I akcja gotowa, i więcej dzieci ma dostęp do książek.
Ważną przy tym rzeczą jest by pamiętać, że książki muszą szanować dziecko. Muszą być zdatne do użytku, czyste, nie rozlatujące się. Muszą być również zajmujące, a sprawdzić to można przez okres karencji na stoliku. Jeżeli nie zainteresuje nikogo
np. przez miesiąc to znaczy, że jedynym miejscem dla niej jest makulatura...
Wiem jednak, że książki na półkach, te odkładane, mają swoją wartość i warto również je przekazać innym. Warto tworzyć więzi człowiek – książka, a ta akcja pozwoli na robienie tego wcześniej.


Stanisław Kalicki - pomysłodawca akcji




Każdy może się przyłączyć!

Exlibrise - logo akcji
Wystarczy wyznaczyć i oznaczyć logiem akcji miejsce w swojej firmie, gdzie dzieci w wieku od 3 do 7 lat będą mogły obejrzeć i wziąć (jeśli będą chciały) leżące tam książeczki. Ponadto warto też oznaczyć książeczki exlibrisem "Cyrkuluj książeczko" (ściągnij exlibris). Ważne jest, by wyłożone książeczki były w dobrym stanie, czyli takim w jakim sami byśmy chcieli by nasze dziecko je wzięło.
Jeśli ktoś chce, to może się również pokusić o wyrobienie stempla
z exlibrisem, by w ten klasyczny sposób oznaczać książki.



Jak powinno wyglądać miejsce Cyrkulującej Książeczki?
Proponujemy by był to niski stolik i maksymalnie 10 książeczek na raz.
Można włączyć w akcję swoich pracowników np. poprzez zachęcenie ich do przyniesienia niepotrzebnych już ich dzieciom (lub znajomym) książek.



Podziel się doświadczeniem!

Jeśli chcesz pokazać jak wygląda Cyrkulująca Książeczka w Twojej firmie, to prześlij zdjęcie z opisem (wedle uznania) i nazwą firmy, a my je zamieścimy na naszej stronie interentowej.

Zdjęcia z aptek, które jako pierwsze włączyły się w akcję "Cyrkuluj książeczko".

Zdjęcia z akcji w okresie czerwiec-lipiec 2011





Design downloaded from free website templates.